Przejdź do treści

6 najczęstszych błędów, popełnianych przy zakładaniu trawnika

1. Założenie trawnika w kilka dni

Zakładanie trawnika to proces długotrwały, który wymaga nawet dwóch miesięcy. Samo przygotowanie podłoża to kilka tygodni. Dlaczego? Usunięcie i trwałe pozbycie się chwastów wymaga czasu – duża część środków stosowanych do oprysku działa dopiero po kilku tygodniach. Od przygotowania podłoża do siewu również powinny minąć 2-3 tygodnie. Dzięki wykorzystaniu narzędzi ogrodowych unikniemy niepotrzebnej pracy.

 

2. Niedokładne oczyszczenie terenu

Podłoże pod trawnik musi zostać pozbawione chwastów. Pozostawienie resztek roślinnych spowoduje ich odrastanie. Ważne także, by stosowane opryski zostały dopasowane do rodzaju chwastów, które pokrywają teren. Co więcej, kamienie, szkło lub śmieci pozostawione na powierzchni gleby zanieczyszczą ją i tworzą dziury w trawie.

 

3. Niedbałe wyrównanie podłoża

Pofałdowanie terenu utrudnia pielęgnację trawnika. Problemem staje się nie tylko koszenie, ale przede wszystkim woda, która gromadzi się w zagłębieniach trawnika i niszczy murawę.

 

4. Dołowanie gruzu i resztek roślinnych

Zakopanie resztek roślin w głębokich dołach pod trawnikiem to tylko z pozoru dobre rozwiązanie. Po czasie może okazać się, że teren osiada w miejscach występowania dołów, tworząc na murawie nieestetyczne nierówności.

 

5. Cienka warstwa żyznej ziemi

Pod trawnikiem powinna znaleźć się piętnastocentymetrowa warstwa urodzajnej, przepuszczalnej gleby. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów warto, by na wierzchu znalazło się kilka centymetrów odkwaszonego torfu.

 

6. Zła technika wysiewu

Trawnik najlepiej wysiewać w liniach prostopadłych. Takie rozwiązanie sprawi, że murawa będzie jak najbardziej równomierna. Ważne, by siew przeprowadzać wtedy, gdy nie ma wiatru. Na dużych powierzchniach najlepiej sprawdzają się automatyczne siewniki.

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy