Przejdź do treści

Jak kosić trawnik?

   Koszenie trawy wydaje się być prostą i oczywistą sprawą. Jednak w rzeczywistości, wcale tak nie jest. Jeżeli dbamy o nasz trawnik i chcemy, aby ładnie się prezentował musimy trzymać się pewnych zasad. Jak się zabrać za koszenie, jak często i poprawnie kosić trawnik?
 
   Możemy spotkać się z opinią, że należy kosić raz w tygodniu. W większości przypadków, jest to odpowiednia częstotliwość. Szczególnie istotne jest pierwsze koszenie, nowego trawnika. Kiedy osiągnie on długość około 9 centymetrów, należy skrócić go o 1 do 1,5 cm. Następne kilka razy powtarzamy tę metodę. Dopiero za jakiś czas możemy skosić trawnik do upragnionej wysokości

Koszenie trawy

   Warto poznać kilka zasad dotyczących koszenia trawnika, które pozwolą nam utrzymać go w nienagannym stanie.:
Wybór odpowiedniej kosiarki jest niezmiernie ważny. To urządzenie będziemy wykorzystywać przez długi czas, dlatego trzeba przemyśleć tę inwestycję. Zdecydujmy się na kosiarkę dopasowaną do naszych potrzeb, ukształtowania terenu i wielkości trawnika.
Nie powinniśmy kosić trawnika w południe, w słoneczny dzień. Lepiej zrobić to w wieczornych godzinach. 
Nie należy kosić mokrej trawy. Jeżeli mamy zamiar zabrać się za koszenie nad ranem, zaczekajmy aż zniknie poranna rosa.
Nie zwlekajmy z koszeniem trawy. Ładnie prezentujący się trawnik musi być często i regularnie skracany.

    Na wygląd naszego trawnika wpływa również sposób w jaki go kosimy. Nie spieszmy się. Starajmy się kosić równo, ciągle zmieniając kierunek w jakim prowadzimy kosiarkę. Dzięki temu nie będą tworzyły się niechciane pasy.


   Na naszych ogródkach jest dużo miejsc, w które trudno jest dotrzeć kosiarką. Nie pomijamy tych obszarów. Z takim problemem doskonale radzi sobie - podkaszarka elektryczna. To urządzenie pozwala na wyrównanie trawy w trudno dostępnych miejscach. Jeżeli nie chcemy lub nie mamy możliwości na wykorzystanie maszyny, pozostaje nam ręczne ścinanie trawy. 

   Oczywiście samo koszenie nie zapewni nam idealnego trawnika. Musimy pamiętać również o innych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak nawożenie, czy podlewanie. Dopiero kiedy zadbamy o każdą z tych rzeczy, będziemy mogli cieszyć się piękną trawą na ogródku. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy