Przejdź do treści

Jak nawozić trawnik?

Do utrzymania ładnego, gęstego i odpornego na choroby trawnika niezbędne jest nawożenie. Ważny jest wybór nawozu, jak i odpowiednie jego użycie. Niepoprawne nawożenie może przynieść więcej szkód, niż korzyści. Z tego powodu warto dobrze zapoznać się z tym tematem. 

   Zacznijmy od zakupu dobrego nawozu. Jego wybór zależy od pory roku, w której będziemy go używać. Można wybierać spośród nawozów mineralnych i organicznych. Ogrodnicy często stosują nawóz granulowany, który działa przez około miesiąc. Znaleźć można również nawozy w postaci płynu lub proszku. Jedną z głównych różnic pomiędzy nimi jest długość działania. 
Nie zawsze dobrą opcją jest wybór nawozu mineralnego. Czasami warto zdecydować się na nawóz organiczny, to znaczy kompost, czy obornik. Nawóz mineralny czasem nie jest wystarczający.

   Kolejną, istotną kwestią jest częstotliwość nawożenia trawnika. Zalecane jest nawozić około trzy razy w roku - wiosną, latem i na początku jesieni. Pierwsze z nich - nawożenie wiosenne, wykonuje się na przełomie marca i kwietnia. Natomiast ostatnie pod koniec sierpnia lub na początku września. Przed przystąpieniem do nawożenia, warto zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Pozwoli to nam na dobranie odpowiedniej ilości nawozu. Jego nadmiar może prowadzić do zasolenia ziemi, co oczywiście nie jest pożądanym rezultatem. 

   Nawóz należy równomiernie rozmieścić na trawie, najlepiej zrobić to po koszeniu. Zalecane jest wybrać dzień, w którym nie jest gorąco i słonecznie. Najlepiej zrobić to tuż przed zapowiadanym deszczem. Ważne, aby trawa przed nawożeniem nie była mokra. Dopiero później można, a nawet trzeba ją podlać.
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy