Przejdź do treści

Jak układać trawnik z rolki?

Przygotowanie podłoża pod trawnik z rolki

Podłoże pod każdy rodzaj trawnika powinno zostać oczyszczone, odchwaszczone, wyrównane i wzbogacone o warstwę żyznej ziemi. Gleba musi też zostać starannie przekopana. Na małej przestrzeni wystarczy użyć do tego szpadla, przy większym areale przyda się glebogryzarka lub inne narzędzia ogrodowe. Przed rozłożeniem trawnika z rolki grunt należy wyrównać poprzez wałowanie. Najlepszym okresem na zakładanie tego rodzaju trawnika są wczesna wiosna oraz późne lato.

 

Na co zwrócić uwagę kupując trawnik w rolkach? Przede wszystkim trzeba obejrzeć darń, sprawdzić czy nie jest przesuszona i skontrolować czy na jej powierzchni nie występują chwasty oraz zanieczyszczenia. Ważne też, by trawa była pokryta równomierną, wilgotną warstwą ziemi. Już po przywiezieniu do ogrodu, trawa powinna być składowana w pełnym cieniu, w małych pryzmach, tak by nie uległa zniszczeniu pod własnym ciężarem. Trawnik najlepiej rozłożyć jeszcze tego samego dnia.

 

Układanie trawnika z rolki

Założenie trawnika z rolki nie jest proste. Większość osób decyduje się na pomoc fachowców. Jeśli jednak, chcesz zrobić to samodzielne, musisz pamiętać o kilku zasadach. Pasma trawy układa się jedno po drugim. Ważne jednak, by zachować przy tym przemienność – stworzyć wzór przypominający układ muru z cegieł. Po ułożeniu jednego całego pasa, drugi należy rozłożyć od połowy jego długości. Miejsca styku kolejnych elementów murawy trzeba przysypać ziemią. Całość wymaga intensywnego podlewania, ponieważ darń jest podatna na przesuszanie. Co ważne, po rozłożonej trawie nie należy chodzić przez okres od dwóch do trzech tygodni – przez ten okres powinna się dobrze ukorzenić. Po tym czasie murawa jest gotowa do normalnej eksploatacji.

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy