Przejdź do treści

Jak usunąć mech z trawnika?

 Mech na trawniku nie jest mile widziany. Świadczy on o tym, że trawa jest osłabiona. Mech może również występować, kiedy nieumiejętnie pielęgnujemy swój trawnik. Jaką glebę porasta mech i jak skutecznie można się go pozbyć?

    Mech można spotkać na ciężkiej, zbitej i często zacienionej glebie. Do tego na rozwój mchu wpływa nadmierna wilgotność i mocno zakwaszona ziemia. Jego zwalczanie wiąże się z długą, ciężką, ale konieczną pracą. Trawa w pobliżu mchu może być wyschnięta, gdyż roślina ta czerpie z gleby mikroelementy. Dlatego tak ważne jest jego zwalczanie.  

    Do zwalczania mchu możemy użyć środków chemicznych. Kupimy je przez internet, bądź w sklepie ogrodniczym. Przed zakupem, za poznajmy się lepiej z konkretnym produktem. Nie sugerujmy się tylko ceną, ale również opinią innych użytkowników. Pamiętajmy jednak, że jednorazowe pryskanie nie wystarczy. Tą czynność trzeba będzie regularnie powtarzać. Jedynie systematyczne działania przyniosą rezultaty. 

 

Mech aeracja


    Dobrym sposobem na problem z mchem jest również aeracja. Dokładniej mówiąc, jest to po prostu napowietrza trawnika. Możemy wykorzystać do niej widły, bądź nakładki na buty z kolcami. W przypadku dużego terenu potrzebne będą specjalne narzędzia. Pamiętajmy, aby przed tym zabiegiem skosić, a następnie podlać trawę. Warto również wspomnieć o wertykulacji trawnika, czyli nacięciu darni. Ten sposób pomoże nam usunąć mech, a do tego trawa będzie lepiej się prezentowała. Wertykulację możemy przeprowadzić za pomocą wertykulatora na kółkach lub mechanicznego. 


    Kolejnym, skutecznym sposobem w walce z mchem jest wapnowanie. Pomoże nam nie tylko z mchem, ale również poprawi jakość trawy i usunie chwasty. Do tego celu możemy wykorzystać nawóz wapniowy. Wapnowanie wykonuje się najczęściej wiosną. 

    Bardzo często mech na trawniku pojawia się z naszej winy. Nie możemy przesadzać, ze zbyt częstym podlewaniem, bo jak wiadomo mech lubi wilgotność. Ponadto mech najczęściej porasta zaniedbane obszary. Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji trawnika. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy