1. Oczyszczenie terenu
Ziemię, na której zostanie założony trawnik trzeba starannie kosić oraz oczyścić ze śmieci, kamieni oraz resztki folii i odpadów budowlanych. Zabrudzenia, pozostawione w obrębie trawnika, nie tylko obniżą jego estetykę, ale również mogą uszkodzić noże kosiarki.
2. Odchwaszczanie
Bardzo ważne, by teren pod trawnik był pozbawiony niepożądanych roślin. Odchwaszczanie można przeprowadzić ręcznie lub za pomocą środków chemicznych. Preparaty odchwaszczające należy dostosować do rodzaju roślin. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre chemikalia uzyskują pełną skuteczność dopiero po kilku tygodniach. Czasami może być konieczne zastosowanie kilku preparatów chwastobójczych. Resztek roślinnych oraz śmieci nie należy dołować, ponieważ trawnik może się zapaść.
3. Wyrównanie terenu
W kolejnym kroku ziemia powinna zostać wyrównana i zwałowana. Często wykorzystywane są do tego koparki i ciężkie walce. Trudności może przysporzyć szczególnie teren bogaty w glinę, która jest dość oporna, jeśli chodzi o kształtowanie. Ważne, by po wyrównaniu ziemia była pozbawiona wgłębień w których może gromadzić się woda.
4. Urodzajna warstwa gleby
Dla optymalnego wzrostu trawa potrzebuje co najmniej 15 cm żyznej gleby. Dlatego należy zbadać jakość podłoża, a następnie je zakwasić za pomocą torfu lub zobojętnić wapnem. Dobrym pomysłem będzie także nawiezienie żyznego czarnoziemu, który można wymieszać z pierwotnym gruntem.
5. Przekopanie, wyrównanie i wałowanie
Przed sadzeniem trawy cały teren należy przekopać. Najlepiej zrobić to na głębokość szpadla, tak by ziemia została wzbogacona w powietrze i miała dobry dostęp do wody.
Można użyć też elektrycznych narzędzi ogrodowych. Następnie miejsce, w którym znajdzie się trawnik trzeba wyrównać grabiami oraz zwałować – trawa najlepiej rośnie na zwartym podłożu.