Przejdź do treści

Co niszczy trawnik?

Dbasz o swój trawnik, regularnie go podlewasz i pielęgnujesz, aż tu nagle pojawia się jakiś szkodnik. Cała praca idzie na marne, bo trawnik jest zniszczony i nieciekawie wygląda. Dowiedz się co niszczy trawnik i jakie działania musisz podjąć, żeby temu zapobiegać.

Kret w ogrodzie

Krety często sprawiają problemy na naszych ogródkach. Zwierzaki ten drążą podziemne korytarze, a nad powierzchnią tworzą kopce z ziemi. Z pewnością nie wpływa to na estetyczny wygląd trawnika, a do tego kopce utrudniające koszenie. Natomiast z drugiej strony, krety żywią się szkodnikami, żyjącymi w glebach. To sprawia, że są nam również bardzo pomocne. Dlatego zamiast pozbawiać ich życia, warto przeganiać je w inny sposób. Można odstraszysz je za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest zakup elektronicznego odstraszacza. Znajdziemy go w większości sklepów ogrodniczych. Możemy także zdecydować się na jeden z domowych sposobów na odstraszanie kretów, wykorzystując butelki, czy drewniane kołki. Informacje na temat tych metod z łatwością znajdziemy w internecie.

 

Zwierzęta domowe, a trawa

Poza pędrakami problemy z trawnikiem mogą sprawiać nasze własne zwierzątka. Psy i koty załatwiają swoje potrzeby na trawie, niszcząc ją w ten sposób. Trawa ‘’wypala’’ się i może żółknąć. W przypadku takich problemów, najlepiej wyprowadzać psy na częste spacery, tak aby nie musiały korzystać z trawnika. Niektórzy również wyznaczają obszar ogródka, który jest do dyspozycji zwierzaka. 

Pies

 

Problem z pędrakami

Pędrak, czyli larwa, żyjąca w glebie, również sprawia nie lada kłopoty ogrodnikom. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z pędrakami? Wystarczy zobaczyć, czy trawa łatwo odrywa się od podłoża. Larwa podgryza korzenie traw, a uszkodzony trawnik szybko zasycha. Walka z tym szkodnikiem nie jest łatwa. Do zwalczania pędraków najczęściej używa się środków chemicznych. Ciekawym sposobem jest także wykorzystanie czarnej folii. Wystarczy rozłożyć ją na trawniku na noc. Pędraki do rana wyjdą na powierzchnię. Dzięki temu zostaną na folii i łatwo będzie można je wygrabić.

 

 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy