Przejdź do treści

Czym nawieźć podłoże pod trawnik?

Wzbogacanie gleby pod trawnik

Czy zawsze trzeba nawozić dodatkową ziemię pod trawnik? Nie. Gleba w wielu ogrodach jest na tyle żyzna, że pozwoli na to, by wyrosła na niej piękna i bujna murawa. Jeśli nie jesteś pewien czy podłoże ma odpowiedni skład, zbadaj go w laboratorium. Takie działanie przyda się nawet wtedy, gdy planujesz wzbogacić glebę. Jeśli nie jesteś profesjonalistą, szczegółowy skład ziemi powie Ci o tym, czego jej brakuje. Zbyt sypkie grunty waloryzuje się poprzez dodanie torfu.

 

Równie istotna, co żyzność gleby, jest jej kwasowość. Optymalne pH dla wzrostu murawy to od 5,5 do 6,5. Można zbadać je za pomocą kwasomierza. Jeśli ziemia jest zbyt zasadowa, warto wzbogacić ją nawozem siarkowym. Można także przekopać teren z dodatkiem kwaśnego torfu. Natomiast do zmniejszenia kwasowości gleby zazwyczaj wykorzystuje się wapno.

 

Jaką ziemię nawieźć pod trawnik?

Najlepszy będzie czarnoziem. Jest to gleba bogata w próchnicę, która stanowi pożywkę dla roślin. Bez problemu można kupić ją w sklepach ogrodniczych. Z pewnością jednak bardziej opłaca się nabyć ją w ilościach liczonych na wywrotki. U sprzedawców czarnoziem dostępny jest zazwyczaj w dwóch wariantach – droższym oraz tańszym. Więcej trzeba zapłacić za przesianą glebę, która pozbawiona jest kamieni i zanieczyszczeń.

 

Żyzna ziemia powinna zostać równomiernie rozłożona na całej powierzchni przyszłego trawnika. Ilość, którą należy nawieźć, zależy od tego, na ile ubogie jest pierwotne podłoże. Warto przy tym zaznaczyć, ze trawa do optymalnego wzrost potrębuje około 15 cm wysokiej jakości, przepuszczalnego gruntu. Czarnoziem trzeba rozrzucić, a następnie rozgrabić. Przed siewem glebę trzeba należy też napowietrzyć. Dobrze wykorzystać do tego glebogryzarkę, która uniesie skiby ziemi i rozmiesza jej poszczególne warstwy.

 

Narzędzia do koszenia trawnika możesz znaleźć na stronie https://polskidrwal.pl/82-kosiarki

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy