Przejdź do treści

Dlaczego trawnik żółknie?

    Żółknięcie trawnika to bardzo częsty problem wielu ogrodników. Żółty trawnik wygląda nieciekawie, a jego zabarwienie może wynikać z różnych przyczyn. Zdarza się, że zmiana koloru trawy jest skutkiem naszych zaniedbań, a czasem nie jest od nas zależna. 


   Żółknięcie trawnika pojawia się często na ogrodach osób, które posiadają psa lub kota. Mocz tych zwierząt powoduje, że trawa z czasem staje się żółta. Dobrym rozwiązaniem na ten problem jest wyznaczenie dla zwierzaka terenu, z którego może korzystać. Warto również wyprowadzać psa na częste spacery, aby poza ogrodem mógł załatwiać swoje potrzeby. 


   Jeżeli nie mamy zwierzęcia domowego, za żółknięciem trawy mogą stać szkodniki. Przykładem są pędraki, czyli larwy chrząszcza. Warto sprawdzić ich obecność w ogrodzie, a jest na to prosty sposób. Należy zobaczyć, czy trawa łatwo odrywa się od podłoża. Jeżeli tak, to prawdopodobnie mamy do czynienia z pędrakami. Larwy możemy zwalczyć domowymi sposobami, bądź używając środków chemicznych.


   Kolejna przyczyną żółtej trawy, może być źłe nawożenie. Uważajmy, aby nie przesadzić z ilością nawozu, w jedną, ani w drugą stronę. Zarówno nadmiar, jak i niedobór nawozu jest szkodliwy. Podobnie sprawa wygląda z koszeniem. Poprzez zbyt rzadkie ścinanie trawy, przyczyniamy się do występowania żółtych plam. Wystrzegajmy się również bardzo częstego koszenia. Przyczyną żółknięcia trawnika może być również nadmierne jego deptanie.

 

zniszczony trawnik


   Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu. Nie odpowiednio nawodniony trawnik stanie się żółty i wyschnięty. Powinniśmy podlewać trawę mniej więcej dwa razy w tygodniu. W lato, podczas upalnych dni należy zwiększyć tą ilość. Najłatwiej podlewać za pomocą zraszacza lub węża ogrodowego. Ważne, aby nawadniać trawę rano, ewentualnie w wieczornych godzinach.


   Przyczyn żółknięcia trawnika jest naprawdę wiele i czasem można mieć trudności z ich wykryciem. Na szczęście na każdy problem można jakoś zaradzić. Warto cały czas dbać i pielęgnować trawę, ponieważ tym sposobem możemy zapobiec powstawaniu żółtych plam. Powinniśmy nie tylko regularnie go kosić, ale również odpowiednio podlewać i nawozić. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy