Przejdź do treści

Jak dbać o trawnik?

Pielęgnacja trawnika nie należy do najprostszych czynności. Piękna, bujna trawa na naszym ogródku wymaga ciężkiej, często żmudnej pracy. Jednak jest ona niezbędna, jeśli zależy nam na ładnym ogrodzie. Więc pojawia się pytanie - jak dbać o trawnik? Jak go pielęgnować i na co zwracać szczególną uwagę? 

 

Nawadnianie

Każdy może mieć inne wyobrażenie o idealnym trawniku. Natomiast nikt nie lubi, gdy trawa na jego ogródku zaczyna żółknąć. Żeby uniknąć tego problemu, należy regularnie podlewać trawnik. To znaczy około 2 - 3 razy w tygodniu. Oczywiście wszystko zależy od aktualnej pogody i opadów atmosferycznych. Należy pamiętać, aby nie podlewać trawnika w południe, zwłasza gdy na dworze jest gorąco. Takie działania są tylko stratą czasu. Woda zamiast wsiąkać w ziemię odparowuje. Dlatego lepiej podlewać trawę pod wieczór. 

Nawadnianie

 

Koszenie 

Ważnym elementem pielęgnacji trawnika jest również jego koszenie. Zalecane jest kosić raz w tygodniu. W przypadku nowego trawnika ważne jest pierwsze koszenie. Należy zrobić to, kiedy trawa osiągnie wysokość 9 cm, skracając ją o niecałe dwa centymetry. Tą metodę powtarzamy także, przy kolejnym koszeniu.  Dopiero później trawnik można skrócić do normalnej wysokości.


Nawożenie

Jeżeli chcemy, aby trawa była gęsta, odporna na mróz i choroby, nie możemy zapominać o nawożeniu trawnika. Jest to czynność, którą wykonuje się z reguły trzy razy w roku. Po skoszeniu trawy, należy równomiernie rozsypać odpowiedni nawóz. W sklepach dostępne są nawozy mineralne oraz organiczne. Przed zakupem warto poczytać o wadach i zaletach każdego z nich. Następnie uwzględniając nasze potrzeby, dokonać wyboru. Warto pamiętać, by nie nawozić trawnika w czasie suszy.


Chwasty rosnące wśród trawy nie są nam mile widziane. Dlatego poza nawadnianiem, koszeniem i nawożeniem trzeba także pozbywać się tych roślin. Czasem niezbędne jest również napowietrzanie, czyli aeracja. Jak widać - utrzymanie ładnego trawnika nie jest prostym zadaniem. Jednak chęci i zaangażowanie sprawią, że każdy może poradzić sobie z pielęgnacją ogrodu. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy