Przejdź do treści

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Jeżeli dbasz o elegancki wygląd trawnika, na pewno nie chcesz, aby porastały go chwasty. Te niepożądane rośliny są zmorą wielu ogrodników. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się tego problemu. 

   Jeżeli nasz ogród porasta mała ilość chwastów, możemy pozbyć się ich ręcznie. Wyrywając wraz z korzeniami, bądź używać to tego celu narzędzi, na przykład motyki. Problem pojawia się, gdy rośnie ich bardzo dużo. Wtedy możemy wypróbować jeden z domowych sposobów na chwasty, bądź wykorzystać środki chemiczne
   Do walki z niepożądanymi roślinami możemy wykorzystać ocet. To znana i często stosowana metoda. Ocet mieszamy z wodą i odrobiną płynu do naczyń. Możemy przelać go do spryskiwacza, a następnie spryskać nim chwasty. Należy jednak zachować ostrożność i uważać, aby ocet nie znalazł się na pozostałych roślinach.
  
   Domowym sposobem na chwasty jest również użycie sody oczyszczonej. Jest to bezpieczna i prosta metoda. Wystarczy posypać niechciane rośliny sodą. Ponadto ten sposób jest dobry do zwalczania szkodników. Podczas walki z chwastami możemy również wykorzystać boraks. Jest on dostępny w aptekach. W czasie jego użycia musimy uważać, aby nie posypać nim innych roślin. 


  Ciekawym sposobem, który pozwoli nam pozbyć się chwastów jest ściółkowanie. Chodzi tu o przykrycie gleby, tak aby chwasty nie mogły się rozwijać. Do tego celu możemy użyć kory, suchych liści, igliwia, bądź trocin. Ściółka powinna mieć wysokość około 7-10 centymetrów. Ściółkowanie to tani, a przede wszystkim bezpieczny sposób. Trzeba jednak pamiętać, aby rozłożona przez nas warstwa, nie była zbyt wysoka. 

   Walkę z chwastami warto rozpocząć jeszcze przed posadzeniem trawy. Na początku musimy pozbyć się niepożądanych roślin, na przykład poprzez pielenie. Następnie możemy przykryć teren folią i zostawić na kilka tygodni. Dzięki temu nie wyrosną kolejne chwasty. 
   Problem z chwastami może być uciążliwy. Ręczne wyrywanie chwastów jest długą i żmudną pracą. Dlatego warto próbować różnych sposobów, takich jak ściółkowanie. Warto również wykorzystywać domowe metody na przykład - ocet, czy sodę oczyszczoną. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy