Przejdź do treści

Jak założyć trawnik?

   Marzysz o bujnej, gęstej i pięknie prezentującej się trawie? Utrzymanie trawnika, jak i całego ogrodu w idealnym stanie, nie jest proste. Nie oznacza to, że niemożliwe. Dowiedz się jak założyć trawnik oraz jak utrzymać go w pięknym stanie. 

   Do tego, aby trawa dobrze rosła potrzebna jest odpowiednia gleba. Jej kwasowość powinna mieścić się w granicach 5,5 - 6,5 pH. Dlatego przed założeniem trawnika dobrze, abyś sprawdził z jaką glebą masz do czynienia. Jeżeli ziemia jest zbyt kwaśna, użyj nawozu wapniowego. W przypadku gleby zbyt zasadowej należy ją odkwaszać. 

   Kiedy poznasz już odczyn swojej gleby i podejmiesz odpowiednie działania w tym kierunku, możesz przystąpić do kolejnych czynności. Zacznij od wyznaczenia obszaru, który ma być porośnięty trawą. Następnie niezbędne jest jego oczyszczenie. Trzeba pozbyć się wszelkich gałęzi, kamieni i roślin. Pamiętaj usunąć wszystkie chwasty. Następnym krokiem będzie przekopanie ziemi, a później wyrównanie całego obszaru. 

Trawnik

   Trawnik najlepiej założyć wiosną, albo na przełomie lata i jesieni. Przed posadzeniem trawy, możesz zasilić glebę nawozem. Do tego celu użyj kompostu, bądź nawozu mineralnego. Następnie pozostaje już tylko sadzenie trawy. Wybierz najbardziej odpowiadającą twoim wymaganiom mieszankę nasion. Możesz kupić ją w sklepie stacjonarnym lub przez internet. Następnie dokładnie zapoznaj się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Na rozsiewanie nasion wybierz ciepły i dość wilgotny dzień. 
   Wysiewać nasiona można na dwa sposoby. Jeżeli dysponujesz małą powierzchnią możesz zrobić to ręcznie. W przypadku dużych terenów, łatwiej będzie wysiewać za pomocą siewnika. Staraj się rozkładać nasiona jak najbardziej równomiernie. Oczywiście nie musisz korzystać z mieszanki nasion. Jeżeli chcesz użyj trawy z rolki

   Zarówno o zasadzoną trawę, jak i o tą z rolki trzeba odpowiednio dbać. Młoda trawa potrzebuje częstego nawadniania. Dlatego podlewaj ją nawet dwa razy dziennie, jednak nie przesadzaj z ilością wody. Jej nadmiar może wymyć nasiona. 
 

Podziel się

Jesteś zainteresowany tematem? Podziel się z innymi

Podobne wpisy